Komisija za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću nastavila je lošu višegodišnju praksu, ocijenili su u Centru za razvoj nevladinih organizacija CRNVO. CRNVO je, kao i svih prethodnih godina, analizirao proces dodjele sredstava iz fonda od igara na sreću.
"Podsjećamo, u prethodnih sedam godina, Zakon o igrama na sreću ("Sl. list RCG", br. 52/2004 i "Sl. list CG", br. 13/2007, 40/2011 - dr. zakon i 61/2013) se krši u kontinuitetu, na način sto se za projekte NVO opredjeljuje manji iznos od onog utvrđenog Zakonom. Kada je u pitanju proces dodjele sredstava, karakterisalo ga je kašnjenje u objavi konkursa kao i dodjela sredstava izuzetno velikom broju organizacija u minimalnim iznosima", navela je izvršna direktorka CRNVO-a Ana Novaković.
Kada je u pitanju posljednja dodjela, konkurs je, dodaje ona, takođe objavljen sa kašnjenjem od šest mjeseci.
CRNVO izražava zabrinutost načinom ocjenjivanja projekata koje su nevladine organizacije predale, kao i zbog rezultata samog konkursa, koji, cijeni Novaković, pokazuje da Komisija nije napravila nijedan najavljivani kvalitativni pomak u procesu dodjele sredstava.
"Naime, Odluka o raspodjeli dijela prihoda od igara na sreću za 2015. godinu gotovo je identična prethodnim, koje karakteriše dodjela sredstava što većem broju organizacija ali, u ogromnom broju slučajeva sa iznosima toliko niskim da se objektivno dovodi u pitanje realizacija bilo koje ozbiljnijeg projekta. Da li je javni interes da ova sredstva budu dodijeljena na što je moguće više adresa, ili za kvalitetne projekte u iznosima koji zaista omogućavaju njihovu realizaciju. Očigledno je da u komisiji ne postoji dovoljno osnovnog znanja o tome sta su projekti nevladinih organizacija, da su to smislene cjeline sa jasnim ciljem čije se ostvarenje odmah dovodi u pitanje kada se obezbijedi realizacija samo trećine, ili četvrtine projekta", rekla je Novaković.
Kada je i pitanju postupak ocjenjivanja projekata, CRNVO primjećuje nekoliko nelogičnosti.
"Centar za razvoj nevladinih organizacija je u okviru kategorije B u oblasti – vaninstitucionalno obrazovanje - aplicirao sa projektom Start up treninzi za NVO. Ovaj projekat nije dobio nijedan bod od komisije. Skrećemo pažnju da je CRNVO projekat u okviru kategorije A bio drugi po bodovanju i ocijenjen kao jedan od kvalitetnijih: sa 86, 63 poena. Međutim, drugi predati projekat CRNVO-a je ocijenjen sa nula bodova. Postavlja se pitanje kako je organizacija koja je u mogućnosti da pripremi jedan od najbolje ocijenjenih projekata u kategoriji A istovremeno predala drugi projekat, toliko loše pripremljen i napisan da nije zavrijedio nijedan jedini bod. Vjerujemo da je ova situacija u najmanju ruku čudna, te da imamo osnov da dovedemo u pitanje način ocjenjivanja ove potkomisije", ističe Novaković.
Komisija, tvrdi ona, nije ni u jednom segmentu poboljšala ono što su višegodisnje zamjerke NV sektora.
"Personalne promjene u sastavu Komisije to nijesu omogućile. Suštinski, zadržan je loš princip rada i odlučivanja, koji za posljedicu ima nezadovoljstvo u NV sektoru i ukorijenjivanje sistema dodjele sredstava kojim može biti zadovoljna samo Vlada- finansirati što veći broj projekata i pokazati navodnu spremnost da se pomaže sektoru. Takav pristup od nevladinih organizacija kreira socijalne slučajeve, što je daleko od prave pozicije koju nevladin sektor treba da ima u crnogorskom društvu. Nevladinim organizacijama nije potrebna pomoć, već prepoznavanje i priznanje njihovog rada kroz investiranje javnih fondova u programe i projekte od javnog interesa", rekla je Novaković.
Stoga je, cijeni ona, neophodno što hitnije uspostavljanje novog sistema finansiranja projekata NVO iz državnog budžeta koji je predviđen izmjenama Zakona o nevladinim organizacijama ("Sl. list CG", br. 39/2011).
CRNVO se zalaže za uvođenje nezavisnih procjenjivača koji će odgovorno i objektivno ocjenjivati projekte, kao i za sistem u kojem će iz javnih fondova biti podržani samo oni projekti koji su u skladu sa javnim politikama, u iznosu koji omogućava njihovu adekvatnu realizaciju, poručili su u ovoj NVO.
Izvor: Vebsajt CdM, 08.02.2016.