Poštovani posjetioci, sajt nadalje neće biti ažuriran usljed odluke kompanije Paragraf Lex da se privremeno povuče sa tržišta Crne Gore.

Svi propisi na sajtu kao i ostale informacije ažurirane su zaključno sa 31.3.2021.

Zastava Srbije | Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O IGRAMA NA SREĆU: Centar za razvoj nevladinih organizacija ukazuje na lošu praksu Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću


Komisija za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću nastavila je lošu višegodišnju praksu, ocijenili su u Centru za razvoj nevladinih organizacija CRNVO.  CRNVO je, kao i svih prethodnih godina, analizirao proces dodjele sredstava iz fonda od igara na sreću.

"Podsjećamo, u prethodnih sedam godina, Zakon o igrama na sreću ("Sl. list RCG", br. 52/2004 i "Sl. list CG", br. 13/2007, 40/2011 - dr. zakon i 61/2013) se krši u kontinuitetu, na način sto se za projekte NVO opredjeljuje manji iznos od onog utvrđenog Zakonom. Kada je u pitanju proces dodjele sredstava, karakterisalo ga je kašnjenje u objavi konkursa kao i dodjela sredstava izuzetno velikom broju organizacija u minimalnim iznosima", navela je izvršna direktorka CRNVO-a Ana Novaković.

Kada je u pitanju posljednja dodjela, konkurs je, dodaje ona, takođe objavljen sa kašnjenjem od šest mjeseci.

CRNVO izražava zabrinutost načinom ocjenjivanja projekata koje su nevladine organizacije predale, kao i zbog rezultata samog konkursa, koji, cijeni Novaković, pokazuje da Komisija nije napravila nijedan najavljivani kvalitativni pomak u procesu dodjele sredstava.

"Naime, Odluka o raspodjeli dijela prihoda od igara na sreću za 2015. godinu gotovo je identična prethodnim, koje karakteriše dodjela sredstava što većem broju organizacija ali, u ogromnom broju slučajeva sa iznosima toliko niskim da se objektivno dovodi u pitanje realizacija bilo koje ozbiljnijeg projekta. Da li je javni interes da ova sredstva budu dodijeljena na što je moguće više adresa, ili za kvalitetne projekte u iznosima koji zaista omogućavaju njihovu realizaciju. Očigledno je da u komisiji ne postoji dovoljno osnovnog znanja o tome sta su projekti nevladinih organizacija, da su to smislene cjeline sa jasnim ciljem čije se ostvarenje odmah dovodi u pitanje kada se obezbijedi realizacija samo trećine, ili četvrtine projekta", rekla je Novaković.

Kada je i pitanju postupak ocjenjivanja projekata, CRNVO primjećuje nekoliko nelogičnosti.

"Centar za razvoj nevladinih organizacija je u okviru kategorije B u oblasti – vaninstitucionalno obrazovanje - aplicirao sa projektom Start up treninzi za NVO. Ovaj projekat nije dobio nijedan bod od komisije. Skrećemo pažnju da je CRNVO projekat u okviru kategorije A bio drugi po bodovanju i ocijenjen kao jedan od kvalitetnijih: sa 86, 63 poena. Međutim, drugi predati projekat CRNVO-a je ocijenjen sa nula bodova. Postavlja se pitanje kako je organizacija koja je u mogućnosti da pripremi jedan od najbolje ocijenjenih projekata u kategoriji A istovremeno predala drugi projekat, toliko loše pripremljen i napisan da nije zavrijedio nijedan jedini bod. Vjerujemo da je ova situacija u najmanju ruku čudna, te da imamo osnov da dovedemo u pitanje način ocjenjivanja ove potkomisije", ističe Novaković.

Komisija, tvrdi ona, nije ni u jednom segmentu poboljšala ono što su višegodisnje zamjerke NV sektora.

"Personalne promjene u sastavu Komisije to nijesu omogućile. Suštinski, zadržan je loš princip rada i odlučivanja, koji za posljedicu ima nezadovoljstvo u NV sektoru i ukorijenjivanje sistema dodjele sredstava kojim može biti zadovoljna samo Vlada- finansirati što veći broj projekata i pokazati navodnu spremnost da se pomaže sektoru. Takav pristup od nevladinih organizacija kreira socijalne slučajeve, što je daleko od prave pozicije koju nevladin sektor treba da ima u crnogorskom društvu. Nevladinim organizacijama nije potrebna pomoć, već prepoznavanje i priznanje njihovog rada kroz investiranje javnih fondova u programe i projekte od javnog interesa", rekla je Novaković.

Stoga je, cijeni ona, neophodno što hitnije uspostavljanje novog sistema finansiranja projekata NVO iz državnog budžeta koji je predviđen izmjenama Zakona o nevladinim organizacijama ("Sl. list CG", br. 39/2011).

CRNVO se zalaže za uvođenje nezavisnih procjenjivača koji će odgovorno i objektivno ocjenjivati projekte, kao i za sistem u kojem će iz javnih fondova biti podržani samo oni projekti koji su u skladu sa javnim politikama, u iznosu koji omogućava njihovu adekvatnu realizaciju, poručili su u ovoj NVO.

Izvor: Vebsajt CdM, 08.02.2016.