Institucija Zaštitnika ljudskih prava formirala je Radno tijelo koje čine stručnjaci za različite oblasti i koje bi trebalo da doprinese efikasnijoj prevenciji i borbi protiv torture.
Zaštitnik ljudskih prava određen je, Zakonom o zaštitniku/ci ljudskih prava i sloboda Crne Gore ("Sl. list CG", br. 42/2011 i 32/2014 - dalje: Zakon), da obavlja poslove preventivnog mehanizma za zaštitu lica lišenih slobode od mučenja i drugih oblika surovog i nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja.
Nacionalni preventivni mehanizam (NPM) vrši mjere sprječavanja mučenja i drugih oblika surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka, kroz redovne i kontrolne obilaske mjesta u kojima se nalaze osobe lišene slobode ili kojima je ograničena sloboda kretanja, odlukom suda ili drugog državnog organa.
Novoformirano Radno tijelo NPM čini 11 stručnjaka iz oblasti penologije, psihijatrije, psihologije, defektologije, sudske medicine, sociologije i andragogije.
Iz Institucije Ombudsmana su saopštili da je Radno tijelo formirano na osnovu Zakona.
"Radi vršenja određenih poslova prevencije torture za koje su neophodna specijalistička znanja, Zaštitnik obrazuje radno tijelo od stručnjaka iz odgovarajućih oblasti", navodi se u Zakonu.
Iz Institucije Zaštitnika su naveli da taj organ za svaki pojedinačni obilazak mjesta u kom su smještene osobe lišene slobode, u svojstvu NPM-a, obrazuje tim u čiji sastav ulaze odabrani članovi Radnog tijela.
Izbor stručnjaka za svaki pojedinačni obilazak, kako su naveli, određuje se na osnovu stručne oblasti za koju se Zaštitnik opredijeli da mu je potrebna, u zavisnosti od mjesta koje obilazi, struktire lica lišenih slobode i teme koja je predmet tog konkretnog obilaska.
"Nakon obilaska, tim sačinjava jedinstveni izvještaj o nalazima stanja i uslova u kojima borave lica lišena slobode, donosi zaključke i daje lepezu preporuka za unapređenje stanja koje su utemeljene na naučnoj i stručnoj osnovi", naveli su iz Institucije Zaštitnika.
Izvor: Vebsajt RTCG, 03.06.2015.